Pokud se chystáte cestovat do zahraničí, je vhodné si předem zajistit cestovní pojištění, a to raději i v případě, že budete pobývat pouze v zemích Evropské unie. Jestliže budete nuceni využít v cizí zemi zdravotní péči, díky kvalitnímu cestovnímu pojištění nepůjdou náklady za poskytnuté ošetření z vaší kapsy, ale uhradí je pojišťovna. Ta je schopna pokrýt výlohy za:
Součástí cestovního pojištění je také zajištění takzvaných asistenčních služeb. Ty obvykle zahrnují:
K základnímu cestovnímu pojištění je u většiny pojišťoven možné také využít následujících typů připojištění:
Cestovní pojištění je možné sjednat u všech českých komerčních pojišťoven, dále u zdravotních pojišťoven a k platební kartě. Můžete zajít do pobočky dané instituce, nebo je v řadě případů možné cestovní pojištění jednoduše sjednat také přes internet (např. www.ERVpojistovna.cz).
Prosluněná pláž, zasněžené sjezdovky, pyramidy, safari nebo putování panenskou přírodou? Je jedno, kam pojedete, důležité je, abyste tyto chvíle strávili bez zbytečných starostí a v pořádku se vrátili. Každý typ cesty totiž skrývá jiná rizika. Připravte se předem na nebezpečné infekce, všudypřítomné zloděje nebo těžké úrazy sjednáním cestovního pojištění. Zodpovědný cestovatel uzavře smlouvu o cestovním pojištění před jakoukoliv cestou, ať už vyráží s rodinou k moři, nebo s přáteli zdolávat divoké peřeje řek. Součástí běžného cestovního pojištění bývají tyto parametry:
Ať už cestujete za odpočinkem, či za prací, cestujte bez obav z nečekaných událostí. Vyberte si takové pojištění, které odpovídá povaze vaší cesty. Na dnešním trhu existuje několik druhů standardního cestovního pojištění. Záleží tak především na vašich finančních možnostech, druhu cesty a rizicích, která budete v cílové destinaci podstupovat. Důležité také je, zda budete putovat po naší zemi, po Evropě, nebo se vydáte do světa. Náklady na cestovní pojištění se samozřejmě odvíjí i od délky vaší cesty.
Nejlevnější druhy pojištění jsou určeny pro studenty a mladé jedince, kteří putují levně a na vlastní pěst. Další velkou skupinu tvoří pojištění k moři. Většina našich krajanů se každoročně vydává do různých evropských i světových přímořských destinací. Nemalá část z nich potřebuje v zahraničí lékařské ošetření. Pokud nechcete veškeré výlohy na zdravotní péči platit z vlastní kapsy, je lepší se nechat pojistit. Pro lyžaře a milovníky zimních radovánek je nezbytné pojištění na lyže. To vás ochrání při jakékoliv nehodě na svahu, ale kupříkladu i v případě nachlazení. Pojištění s nejširším plněním je určeno pro jedince vyžadující plnou pojistnou ochranu. Hodí se především pro amatérské nadšence provozující rizikové a adrenalinové sporty.
Orientovat se v nabídkách pojištění nemusí být pro každého jednoduché. Některé pojišťovny proto připravily balíčky cestovního pojištění, které jsou sestaveny přímo podle účelu vaší cesty a rozsahu pojistné ochrany. Vybrat si tak můžete jednoduše z balíčků pojištění do zahraničí SBALENO, tedy S batohem 28, K moři, Na lyže, Za poznáním nebo Na maximum.
Velmi oblíbené jsou i možnosti připojištění. Bezpochyby nejvyužívanější službou je pojištění takzvaných stornopoplatků. Díky pojištění storna získáte zpět peníze za letenku nebo zájezd v případě, že byste byli nuceni cestu náhle zrušit. Připojištění se zaměřuje i na často opomíjená rizika. Pojistit se můžete pro případ zpoždění, ztráty nebo poškození zavazadel, zkrácení či přerušení cesty, ztráty cestovních dokladů nebo nutnosti ošetření vašich mazlíčků.
Cestovní pojištění se v současné době sestavuje na míru potřebám každého cestovatele. Záleží tak především na povaze a délce cesty, na touhách a potřebách každého jedince a v neposlední řadě i na finančních možnostech. V každém případě je lepší uzavřít jakékoliv cestovní pojištění. Nikdy totiž nevíte, co se na cestách může přihodit. Vzniklé finanční výlohy se poté mohou vyšplhat až do astronomických částek.
Pokud jste těhotná a chystáte se cestovat, nezapomeňte uzavřít vhodné cestovní pojištění. Jednotlivé pojišťovny na našem trhu nabízí cestovní pojištění jen do určitého stadia těhotenství, nejdéle však do konce 7. měsíce, neboli 2 měsíce před předpokládaným datem porodu (ERV Evropská pojišťovna). Znamená to, že jakákoliv zdravotní péče související s těhotenstvím či porodem, která bude poskytnuta později, nebude pojišťovnou proplacena. Dále pojišťovny nehradí takové zdravotní úkony, jakými jsou těhotenské testy, umělé oplodnění, potrat či sterilizace.
V rámci členských zemí Evropské unie jsou pojišťovnami sice hrazeny výdaje za zdravotní péči v těhotenství pro všechny občany EU, řeč je však pouze o těch výlohách, které neplatí ani občané v dané zemi. Znamená to, že péči, která je v České republice plně hrazena pojišťovnou, například ve Velké Británii z velké části zaplatíte z vlastní kapsy. Pokud se chcete takovému riziku vyvarovat, sjednejte si raději cestovní pojištění i v případě, že během cestování neopustíte země EU.
Jestliže je vaše těhotenství rizikové nebo jste kvůli těhotenství v pracovní neschopnosti, pojišťovna vás s nejvyšší pravděpodobností na cesty nepojistí. V takovém případě je i ze zdravotních důvodů lepší zbytečně neriskovat a zůstat v dosahu péče vašeho gynekologa, čili delších cest se raději vyvarovat. Vhodnost cestování během těhotenství obecně je nutné vždy konzultovat se svým lékařem.
Trpíte-li některým z chronických onemocnění (diabetem, astmatem, Crohnovou chorobou, srdeční chorobou či epilepsií) a plánujete dovolenou, jistě vás zajímá, zda vás pojišťovny na cestu do zahraničí pojistí.
Přestože v této otázce existují mezi jednotlivými pojišťovnami rozdíly, obecně platí následující pravidla:
Na konkrétní možnosti pojištění se vždy informujte u vámi vybrané pojišťovny.