Kampylobakterióza

Základní informace

Kampylobakterióza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Campylobacter. Kampylobakteriózy jsou rozšířeny celosvětově. V rozvinutých zemích je nejvyšší výskyt zaznamenán v létě a časném podzimu, v tropických zemích je vázán především na období dešťů. Infekce se přenáší skrze zažívací systém, nejčastěji požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kontaminovaného masa (zejména drůbežího) nebo pasterizovaného mléka či kontaminované vody. Mezilidský přenos je zcela výjimečný.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–7 dní.

Projevy a průběh nemoci

Po uplynutí inkubační doby dochází k vzestupu teploty, únavě, bolestem hlavy a svalů. Za několik hodin nastupují křečovité bolesti břicha a průjem s vodnatými stolicemi, někdy s příměsí krve. Zvracení bývá přítomno výjimečně. Onemocnění většinou do jednoho týdne odezní. Nákaza tak má většinou příznivou prognózu, mezi nejčastější komplikace patří dehydratace a minerální rozvrat. Někdy dochází po uplynutí několika dnů až týdnů k vzniku imunitně podmíněného zánětu kloubů nebo rozsevu vyrážky.

Léčba

Léčba se zaměřuje především na dostatečný pitný režim a náhradu ztracených minerálů, antibiotika se v terapii uplatňují výjimečně. Účinná očkovací látka doposud neexistuje. V prevenci se tak uplatní především dodržování hygienických pravidel a dostatečné tepelné upravení pokrmů.

Rizikové země - Kampylobakterióza


Novinky

Čeká vás cesta letadlem s malými dětmi?...

Mnoho rodičů malých dětí mívá nejen z první cesty...

Vydejte se za místními lahůdkami napříč...

Cestování je o sbírání nezapomenutelných zážitků,...

Vyberte si nejlepší destinaci pro city...

Dny se zkracují, rána jsou chladná a často prší....