Cestovatelský průjem je bakteriální onemocnění způsobené enterotoxigenním kmenem bakterie Escherichia coli. Průjmová onemocnění způsobená touto bakterií se vyskytují po celém světě s maximem infekcí v rozvojových zemích. Kromě enterotoxigenního kmene se na cestovatelském průjmu podílí i jiné kmeny, popřípadě i jiné druhy bakterií. Někdy je cestovatelský průjem způsoben výměnou střevní mikroflóry dotyčného jedince za místní druhy bakterií, tento přechod se také projevuje průjmem.
Inkubační doba závisí na typu postižení a pohybuje se od 9 hodin až po 8 dní.
Závažnost průjmů závisí také na typu bakterie, která ho vyvolala. Typický cestovatelský průjem mívá mírnější průběh, příznaky se většinou rozvíjí do 5 dnů od příjezdu do dané země. Frekvence vodnatých stolic je asi 3–5 za den, chorobu často doprovází křečovité bolesti břicha a nechutenství, popřípadě i přítomnost krve ve stolici.
Základem léčby je dostatečná hydratace a doplnění ztracených minerálů. Průjem většinou spontánně odezní během 6–48 hodin. V případě závažnějších problémů je namístě navštívit v místě pobytu lékaře. Antibiotika se většinou na cestovatelský průjem nepodávají, ale mohou se podávat takzvaná střevní dezinficiencia. Mezi nejznámější patří kloroxin a nifuroxazid. Během léčby by se postižený měl vyvarovat konzumace nápojů s ledem, ovoce a zeleniny. V prevenci je důležité dodržovat základní hygienické návyky a nekonzumovat výše zmíněné potraviny.
Očkovací látka proti choleře krátkodobě chrání i proti vzniku cestovatelských průjmů, a proto je vhodná při cestě do rizikových oblastí. Vakcína proti choleře je určena pro jedince ve věku 2–65 let. Jedná se o nápoj, který se pije. Očkovací schéma závisí na věku očkovaného jedince.