Původcem onemocnění je virus Lassa. Hlavním zdrojem viru v přírodě jsou hlodavci. Člověk se nakazí vodou nebo potravinami, které byly kontaminovány myší močí nebo trusem. Nákaza se objevuje ve všech zemích západní Afriky, zejména v období dešťů. Virus se z člověka na člověka přenáší vzdušnou cestou nebo prostřednictvím předmětů kontaminovaných tělními sekrety.
Inkubační doba je většinou 7–12 dní.
Onemocnění mívá u místního obyvatelstva bezpříznakový nebo většinou lehký průběh. U cestovatelů však bývá průběh velmi těžký. V počátku se nemoc projevuje bolestmi v krku, horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a svalů, malátností, nechutenstvím, zvracením a bolestí břicha. Horečka často dosahuje 40 °C a trvá jeden až dva týdny. Až u třetiny nemocných dochází k otoku hlavy a krku, může se objevit kožní vyrážka. Krvácivé projevy zahrnují krvácení z dásní, nosu a kůže. Objevují se asi u čtvrtiny nemocných.
Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Závažnost choroby určuje množství viru přítomného v organismu. Smrtelný průběh má asi 1 % případů, nákaza někdy zanechává následky v podobě hluchoty, vypadávání vlasů a přechodné slepoty. V současnosti není k dispozici žádná očkovací látka.