Měkký vřed je pohlavně přenosná choroba způsobená bakterií Haemophilus ducreyi. V Evropě se nemoc prakticky nevyskytuje, je však nejčastější vředovou chorobou pohlavních orgánů v tropických zemích. Výskyt nákazy je ale obecně celosvětový. Pohlavní nemoc postihuje zejména muže homosexuální orientace.
Inkubační doba je 3–7 dní.
Po uplynutí inkubační doby se objeví potíže při močení a jeden nebo více malých bolestivých vřídků na genitálu. Výjimečně se vřídky mohou objevit i na jiných místech, jako jsou prsty, rty nebo krční mandle. Z vřídku se postupně stává mokvající bolák měkké konzistence. Pokud se včas nezahájí léčba, vředy se mohou spojit do velkých bolestivých ložisek. Současně dochází k postižení lokálních mízních uzlin, které zduří, zčervenají a jsou na pohmat bolestivé. V pokročilé fázi onemocnění dochází k provalení uzlin na povrch kůže s výtokem žlutozeleného hnisu zbarveného krví.
Léčba spočívá v podávání antibiotik. Proti onemocnění dosud neexistuje žádná účinná očkovací látka, a tak je jedinou účinnou metodou prevence v podobě chráněného pohlavního styku. Pokud se choroba včas neléčí, postižená místa se zhojí ošklivými jizvami.