Onemocnění AIDS vyvolává virus HIV. Podle statistik Světové zdravotnické organizace je virem v současnosti nakaženo 35 miliónů lidí po celém světě. Virus se usídluje v bílých krvinkách a postupně ničí buňky imunitního systému. Infekce se přenáší pohlavním stykem, skrze krevní řečiště a z matky na plod. Vysoké množství viru se nachází v krvi, spermatu, poševním sekretu a mateřském mléce. Sliny a slzy se v přenosu nákazy neuplatňují. Hlavním způsobem přenosu je pohlavní styk, přičemž riziko přenosu z muže na ženu je mnohem vyšší než naopak.
Inkubační doba bývá 2–6 týdnů, někdy však i několik měsíců.
Od proniknutí viru do organismu k rozvoji klinických projevů obvykle uplyne řada let. Za několik týdnů po nákaze se mohou objevit chřipkovité příznaky, které brzy odezní. Poté nastává bezpříznakové stadium, které trvá i několik let. Virus postupně oslabuje imunitní systém, což se začne projevovat vyšší náchylností ke vzniku banálních infekcí. Nemocný v rozvinutém stadiu AIDS trpí bakteriálními, virovými i houbovými infekcemi. V konečných fázích nemoci dochází k závažnému poškození mozkové tkáně a k častějšímu vzniku nádorových onemocnění.
Onemocnění se léčí pomocí antivirotik. Nemoc nelze úplně vyléčit, ale dá se oddálit její rozvoj. Očkování v současné době není k dispozici. I z tohoto důvodu je důležitá prevence v podobě chráněného pohlavního styku a vyvarování se nitrožilní aplikace drog a kontaktu s krví.