Břišní tyfus je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhii. Zdrojem nákazy je pouze nemocný člověk nebo bacilonosič. Infekce se přenáší skrze zažívací trakt přímým kontaktem s nemocným nebo infikovanými předměty, potravinami a vodou. Onemocnění se vyskytuje po celém světě, problémem je především v zemích s nižším hygienickým standardem.
Inkubační doba je nejčastěji 7–14 dní.
V prvním týdnu nemoci dochází ke vzniku horečky, bolestem hlavy, nechutenství a nevolnosti. V druhém týdnu nemoci horečka dosáhne 39–41 °C a je setrvalá s minimálními výkyvy. Nemocný je dehydratovaný, zchvácený a apatický. Průjem nepatří k běžným příznakům onemocnění, naopak často bývá přítomna zácpa. U třetiny nemocných se na břichu objevuje řídká, světle růžová vyrážka. Ve třetím týdnu nemoci dochází k vzniku komplikací v podobě vředů tenkého střeva, které se projeví krvácením z konečníku. Ještě častěji se objevuje zánět srdečního svalu charakterizovaný dušností a zrychlenou srdeční frekvencí. Vzácněji dochází i k jiným komplikacím. Ve čtvrtém týdnu horečka klesá a nemocný se postupně uzdravuje.
Základem léčby je podávání antibiotik, díky nimž předcházíme vzniku komplikací ve třetím týdnu nemoci. Terapie se zaměřuje také na potlačení příznaků nemoci a na dostatečný pitný režim. Nemocný musí být izolován na infekčním oddělení. Základem prevence je dodržování přísných hygienických zásad.
Očkování je nejjistější ochranou proti břišnímu tyfu. Vakcína proti břišnímu tyfu je určena pro děti starší 2 let, dospívající a dospělé. Očkování se doporučuje všem cestovatelům putujícím do rizikových oblastí. Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den, přeočkování se provádí každé 3 roky.