Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných vlasovci. Nákaza se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, Ameriky i Tichomoří. Vlasovci se rozmnožují v mízních cévách a blokují je. Přenašečem nákazy jsou především komáři.
Inkubační doba se pohybuje kolem jednoho roku.
Mízní filarióza se nejprve projevuje horečkami a chřipkovitými příznaky. Při chronické infekci dochází k zablokování toku lymfy z horní či dolní končetiny, ze šourku nebo zevních rodidel. Výsledkem je takzvaná elefantiáza. Jedná se o lymfatický otok postižené oblasti, který může nabývat až velmi bizarních podob. Dalším typem filariózy je onchocerkóza, jež se projevuje vznikem svědivých podkožních pupenů a uzlů. Komplikací je přestup parazita do oka, což může zapříčinit vznik takzvané říční slepoty. Název je odvozen od toho, že muchničky, které onemocnění přenáší, se vyskytují především podél řek.
Léčba spočívá v podávání antiparazitik. Vakcína v současné době neexistuje. Prevencí je používání repelentů a moskytiér a nošení vhodného oblečení.