Lepra neboli malomocenství je chronické bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Mycobacterium leprae. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, k přenosu je nezbytný dlouhý a intenzivní kontakt s nakaženým. K přenosu infekce dochází zejména kapénkami a nosním sekretem, ale i mateřským mlékem a kontaktem s postiženou kůží. Onemocnění se šíří především v zemích s nízkým hygienickým standardem. Vysoký výskyt lepry registrujeme v Indii, Vietnamu, Brazílii a některých afrických zemích.
Inkubační doba je 3–20 let, u dětí několik měsíců.
Kožní forma nemoci se projevuje zčervenáním zejména v oblasti obličeje, na jehož podkladě vznikají takzvané lepromy. Jedná se o velké hrboly deformující příslušnou partii těla. Současně dochází k postižení nervů, což se projeví svalovými obrnami, úbytkem svalové tkáně, ale i defekty kožního krytu. Nervová forma začíná také vyrážkou, ale postižení nervové tkáně je mnohem výraznější než u předešlé formy. Při závažné formě lepry umírají nemocní do 10–15 let, kožní forma má příznivější prognózu.
Lepra se léčí speciálními antibiotiky. Ukazuje se, že očkování proti tuberkulóze má určitý ochranný efekt v prevenci lepry.