Schistosomóza

Základní informace

Schistosomóza je parazitární onemocnění způsobené krevními motolicemi. Nákaza je rozšířena především v oblastech tropů a subtropů. Po malárii je druhým nejvýznamnějším tropickým onemocněním. Zdrojem nákazy je člověk, který prostřednictvím stolice nebo moči kontaminuje sladkou vodu. K nákaze dochází průnikem motolic při koupání se v těchto vodách. Naprostá většina případů vzniká v subsaharské Africe, velké riziko hrozí u turisticky oblíbených jezer – Viktoriina a Malawi.

Inkubační doba

Inkubační doba je nejčastěji 3–8 týdnů.

Projevy a průběh nemoci

Projevy nemoci závisí na druhu motolic a na jejich množství v organismu. Za několik hodin po nákaze dochází v místě vstupu infekce ke vzniku svědivé vyrážky na kůži. Za několik týdnů dochází k rozvoji horečnatého stavu s bolestmi břicha, svalů a kloubů, suchým kašlem a průjmem. Po uplynutí několika měsíců až let dochází ke vzniku specifických projevů, které závisí na druhu motolice. Močová schistosomóza se projeví bolestivým močením a dalšími komplikacemi v močovém traktu. Střevní schistosomóza postihuje střevo a játra. Asijská schistosomóza se může projevit poškozením střeva, slinivky břišní, nervové tkáně, plic či mozku.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antiparazitik. V rizikových oblastech je zapotřebí vyhýbat se i krátkodobému kontaktu s kontaminovanou vodou. Pokud k němu náhodně dojde, kůži rychle osušíme ručníkem.


Novinky

Čeká vás cesta letadlem s malými dětmi?...

Mnoho rodičů malých dětí mívá nejen z první cesty...

Vydejte se za místními lahůdkami napříč...

Cestování je o sbírání nezapomenutelných zážitků,...

Vyberte si nejlepší destinaci pro city...

Dny se zkracují, rána jsou chladná a často prší....