Každý cestovatel zná ten pocit úlevy, když po dni stráveném v horku vejde do příjemně vychlazeného pokoje. Klimatizace je takřka neodmyslitelnou součástí tropických a subtropických oblastí. Může však být i „dvousečnou zbraní“.
Při cestách do dalekých krajů potkáváme pokrmy, nad kterými se sbíhají sliny. Z kulinářského požitku se však rychle může stát nepříjemná vzpomínka na dovolenou. Kontaminovanou potravou se totiž přenáší velké spektrum infekčních chorob. Každý správný cestovatel by se tak měl držet několika základních pouček, díky nimž ochrání svůj organismus před nebezpečnou infekcí.
Dětský organismus je mnohem více náchylnější k infekčním chorobám než ten dospělý. Pokud tedy plánujete exotickou dovolenou i s dětmi, zjistěte si vždy předem, jaká rizika mohou vaše děti v dané zemi ohrozit. Přinášíme přehled nejčastějších komplikací, na která můžete při svém cestování narazit, a také tipy, jak se jim vyhnout.
Vyrážíte na exotickou dovolenou a lámete si hlavu s očkováním? Nevíte, zda potřebujete vakcinaci proti žluté zimnici? Přinášíme vám podrobný seznam států, které očkování proti ní vyžadují nebo doporučují.
Asi pětina cestovatelů přiznává, že během svého cestování zažila příležitostný sex s neznámým partnerem. Některé světové destinace takzvanou sexuální turistiku přímo nabízejí. Pohlavním stykem se přitom přenáší široké spektrum chorob, od méně závažného svrabu až po život ohrožující virus HIV.
Každý z vás to určitě už zažil. Ležíte na pláži, vyhříváte se na slunci a užíváte si pohodovou atmosféru teplých dní. Jenže když večer dorazíte na hotelový pokoj, jste spálení od hlavy až k patě. Nabízíme několik tipů, jak na cestách předejít komplikacím způsobeným nadměrným sluněním.
Už vás omrzely luxusní hotelové komplexy s prosluněnými plážemi a nepřetržitými službami? Raději byste zdolávali vrcholky zasněžených hor, prozkoumávali tajemné džungle nebo cestovali na vlastní pěst? Pak se vám určitě bude hodit krabička přežití, která je nezbytnou pomůckou každého dobrodruha.
Doba, kdy vleklé onemocnění znamenalo naprostý konec cestování, je dávno pryč. V současnosti se občasných výletů do zahraničí nemusí bát ani takto nemocní lidé. Na místě je však rozhodně opatrnost a pro zdárný úspěch putování také pečlivá příprava.
Dopravní nehody, úrazy ve vodě nebo násilné činy. Na turisty v zahraničí číhají mnohá nebezpečí. Nečekaným příhodám však většinou můžete předejít důmyslnou prevencí. Neexistuje tak žádný rozumný důvod, proč byste se na seznamu postižených měli ocitnout i vy.
Každý příležitostný či zkušený cestovatel tuto situaci jistě už zažil. Těšíte se na poznávání krásných scenérií a tajemných krás cílové destinace a místo toho trávíte většinu času na toaletě. Obtíže trávicího traktu v podobě cestovatelského průjmu vás totiž mohou postihnout prakticky v každé zemi na naší planetě.
Komáři, komárci, muchničky, ploštice či mouchy tse-tse. Na cestovatele si brousí kusadla a sosáky mnoho nebezpečných parazitů. Nezvaní hosté přitom často přenášejí závažné nemoci. Pokud se při svém putování chcete vyhnout zbytečným komplikacím, vsaďte na důslednou prevenci.
Při svém putování se můžete setkat s nepřebernými zástupci živočišné říše. Domácí i divoká zvířata přitom představují velkou hrozbu. Jejich útoky znamenají riziko ošklivých zranění, ale také přenosu infekčních chorob.
Chystáte se zdolávat zasněžené vrcholy hor, vyrážíte s přáteli na divokou řeku nebo se jedete opalovat na prosluněné pláže? Ať tak či onak, v každém případě nezapomeňte do kufru přibalit cestovní lékárničku. Její služby totiž při putování často chtíc nechtíc využijete.
Cestovní ruch se po „covidových“ uzávěrách postupně zotavuje. Zatímco v předchozích letech lidé hojně využívali neomezené služby hotelů a rezortů, takzvaný all inclusive, případně navštěvovali známé turistické atrakce, dochází v posledních letech ke změně cestovatelských plánů a stejně tak tomu je i v roce 2023.