Poslední sluneční paprsky dopadající na vinohrad se odrážejí jako jiskry od křišťálové skleničky na vysoké nožičce. Pod lány vinic v údolí teče líně řeka a na protějším kopci se tyčí zřícenina starobylého hradu. Vzduch je prosycen směsí vůně a pohodové atmosféry, která uvolňuje každičký sval v těle a vyplavuje hormony štěstí. Líbí se vám představa takovéto dovolené? Pak neváhejte a seznamte se s krásami putování za vínem neboli enoturistiky!
In vino veritas
Podle starobylého latinského přísloví se ve víně nachází pravda. Přijít tomu na kloub se v posledních letech snaží stále více lidí. Podle statistik obliba konzumace vína vzrůstá i v České republice, která představuje tradiční pivní baštu. S rostoucí oblibou vína roste také chuť objevovat oblasti, ze kterých víno pochází. Za chutí každé skleničky totiž stojí kombinace podnebí, půdy a postupů při pěstování a zpracování vína, které se označují francouzským pojmem terroir. Tento duch místa nelze nalézt v supermarketu, ale na samotném vinohradu.
Radost z pití vína a touha objevovat daly vzniknout vinařské turistice neboli enoturistice. A co si pod takovým pojmem představit? Enoturistika spojuje zážitky z degustace vína, ochutnávání lokálních jídel, exkurzí do vinařství a poznávání místních památek a přírody.
Za humny je vinohrad
Nejlépe rozvinutou oblastí v rámci vinařské turistiky je v naší zemi bezpochyby Morava, i když se v posledních letech vinařská turistika výrazně rozvíjí i v oblasti Čech, tedy například na Mělnicku či Litoměřicku. Při cestování do zahraničí každého jistě na prvním místě napadnou tradiční vinařské regiony v podobě Itálie či Francie. Za dobrým vínem a jídlem není však třeba cestovat daleko. Milovníky vína potěší návštěva sousedního Dolního Rakouska, které je jedním z nejznámějších vinařských regionů v Evropě. Další dobře dosažitelné vinařské oblasti představuje jižní Slovensko, Maďarsko či západní části Německa a Švýcarsko.
Do Francie a ještě dále
Před cestou za vínem je potřeba rozhodnout se, jak daleko jste ochotni cestovat, a také o tom, jaké víno vlastně pijete raději. Milovníci červeného vína si užijí zejména v jižních státech Evropy, tedy například v Itálii, Španělsku, jižních částech Francie nebo třeba i na Balkáně. Jak už bylo řečeno, milovníci bílého vína nemusí cestovat tak daleko a chuťové pohárky uspokojí při cestách po naší zemi a sousedních státech. Za dobrým vínem je ale možné cestovat ještě dále, a to až do daleké Kalifornie, na Nový Zéland, do Argentiny nebo Jihoafrické republiky.
Ovíněná dovolená
Vinařská turistika je určena nejenom pro milovníky vína, ale také dobrého jídla, místní kultury a historie. Na cestu se můžete vydat na vlastní pěst, ale také v rámci specializovaných vinařských pobytů, které nabízí řada cestovních kanceláří. Důležité je také rozhodnout se, v jakém období budete za vínem cestovat, lokální sezóny jednotlivých oblastí se liší a je potřeba se před cestou řádně informovat. Poslední radou je doporučení uzavřít cestovní pojištění, protože jeden nikdy neví, co by se při intenzivní degustaci vín mohlo všechno přihodit.
(holi)
Zdroje: