Krádež zavazadla, peněžního obnosu či osobních věcí patří mezi nejčastější trestné činy, které vám mohou pokazit radost z dovolené. Cestovatelé však mohou být vystaveni také závažnějším trestným činům, mezi které patří přepadení a jiné formy násilí. Víte, jak v takových případech postupovat? Kromě prevence je nezbytné mít uzavřené cestovní pojištění a také postupovat v souladu s policií, asistenční službou pojišťovny a popřípadě asistenčním orgánem v podobě velvyslanectví nebo Ministerstva zahraničních věcí.
Jak postupovat v případě trestného činu?
Pokud jste se v zahraničí stali obětí trestného činu, v první řadě je nutné událost neprodleně nahlásit na místní policii. V rámci Evropské unie lze policii kontaktovat přes krizovou linku 112, ve státech mimo Evropskou unii může být číslo na krizovou linku jiné, a proto je vhodné se o něm před odjezdem do konkrétní země informovat.
Pokud nebudete mít přístup k internetu, můžete se informovat u místních, ve svém hotelu nebo zajít osobně na nejbližší policejní stanici. Policisté by s vámi po prvotním prošetření činu měli sepsat policejní protokol, který pro vás bude jedním z nejdůležitějších dokumentů v rámci dalšího vymáhání odškodného.
- Pokud jste před cestou uzavřeli cestovní pojištění, trestný čin současně neprodleně nahlaste asistenční službě konkrétní pojišťovny. Pracovníci pojišťovny s vámi proberou další kroky.
- Pokud jste cestovní pojištění neuzavřeli, s žádostí o pomoc se obracejte na velvyslanectví České republiky v konkrétní zemi. Velvyslanectví je vhodné kontaktovat vždy, pokud jste se stali obětí trestného činu s ublížením na zdraví nebo pokud máte problém s komunikací s místními orgány.
Na co nezapomenout?
- V případě ztráty peněžního obnosu či osobních dokladů je nutné nechat si od policie vyhotovit protokol o ztrátě. Pokud vám byl odcizen cestovní pas, neprodleně tuto skutečnost nahlaste velvyslanectví České republiky.
- Pokud vám byla odcizena debetní nebo kreditní karta, neprodleně nahlaste tuto skutečnost vaší bance. Jestliže nemáte dostatečné finanční rezervy, pokuste se zažádat příbuzné nebo přátele o zaslání finančního obnosu přes spolehlivou peněžní společnost. S transferem a výběrem peněz vám opět mohou pomoct zaměstnanci velvyslanectví.
- Veškeré události si pečlivě zaznamenávejte, včetně jmen a kontaktů policistů, zdravotníků a dalších důležitých osob, se kterými budete jednat.
Uplatňování náhrady škody
V případě, že máte uzavřené cestovní pojištění, do určité výše vám škodu proplatí pojišťovna. Hotovost a její odcizení je ale u většiny pojišťoven v tzv. výlukách. V každém případě je potřeba podniknout veškeré kroky v souladu s asistenční službou konkrétní cestovní pojišťovny. Pokud cestujete bez cestovního pojištění, můžete uplatnit náhradu škody vůči pachateli v trestním řízení nebo vůči státu, ve kterém byl čin spáchán.
V rámci Evropské unie usnadňuje odškodnění v případě přeshraničních trestních činů asistenční orgán při Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, na který je potřeba se obrátit co nejdříve od spáchání trestného činu. Pokud se nacházíte v zemi mimo Evropskou unii, pak je nejvhodnější cestou komunikace s velvyslanectvím České republiky.
(holi)
Zdroje:
1. https://e-justice.europa.eu/content_compensation-67-cs.do
2. https://www.mzv.cz/jnp/
3. https://www.victimsupport.org.uk/crime-info/types-crime/crime-abroad
4. https://www.gov.uk/government/publications/victims-of-crime/victim-of-crime-abroad