Už se těšíte na dovolenou plnou sluníčka a dnů strávených na pláži? Hlavně se na opalování dobře připravte. Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům bez odpovídající ochrany totiž může dopadnout velmi špatně. A jen pár kapek opalovacího oleje rakovině kůže opravdu nezabrání.
Maligní melanom (čili rakovina kůže) je jednou z nejnebezpečnějších forem zhoubného bujení. V současné době je to také bohužel nemoc, kterou kožní lékaři diagnostikují čím dál častěji. Na vině jsou právě škodlivé ultrafialové sluneční paprsky. Mnoho lidí si totiž stále neuvědomuje, že zdraví je cennější než dokonale opálená pleť.
Zásady bezpečného slunění
Prevence rakoviny kůže je snadná – při pobytu na slunci stačí dodržovat jednoduchá pravidla.
- V době oběda nechoďte ven, nebo alespoň zůstávejte ve stínu. Polední slunce je v dovolenkových destinacích prudké a obyvatelé střední Evropy na něj nejsou zvyklí.
- Vystavujte se paprskům postupně. Pokud to přeženete hned první den, spálíte se a vaše pokožka se akorát oloupe.
- Přizpůsobte ochranný faktor typu své pleti. Pokud jste od přírody hodně světlí, budete potřebovat ten nejvyšší.
- V prvních dnech dovolené používejte krémy s vysokou ochranou (30 a více). Jak si bude pokožka pomalu zvykat, lze faktor snížit.
- Natírejte si celé tělo. Nezapomínejte ani na uši, nos, ramena nebo rty.
- Použijte mléko či krém každé dvě hodiny, a to i když jste ve stínu. Ultrafialové záření proniká i skrz mraky. Ochrannou vrstvu také obnovte pokaždé, když vylezete z vody.
- Používejte klobouk se širokou krempou. Zakryje vám hlavu, obličej i ramena.
- Pořiďte si vhodné sluneční brýle.
Nezapomínejte na nejmenší
Nejvíce náchylné na sluneční popálení jsou děti. Jelikož se jejich organismus rychle vyvíjí, pokožka obsahuje mnoho dělících se buněk, které ultrafialové záření poškozuje. Při spálení si mohou zvýšené riziko rakoviny kůže nést doživotně. Malé děti do 6 měsíců věku by se slunci neměly vystavovat vůbec.
(brbr)
Zdroj:
www.webmd.com