Západonilská horečka, nemoc chikungunya, horečka dengue nebo parazitární onemocnění leishmanióza. Nemoci s exoticky znějícími názvy nejsou již hrozbou pouze pro cestovatele do dálných krajin, ale také pro turisty směřující do okolních evropských států. Na vině jsou podle odborníků vysoké teploty a vlhkost počasí, ale také vyšší pohyb obyvatel v posledních letech. Na co je tedy potřeba se připravit, i když vyrážíte pouze za humna?
Všudypřítomná klíšťová encefalitida
Klíště je celosvětově rozšířený parazit přenášející řadu infekčních chorob. Jedna z nejzávažnějších, kterou klíšťata ve střední Evropě přenáší, je klíšťová encefalitida. Jedná se o virové onemocnění postihující mozek a mozkové blány. Česká republika spolu s okolními státy přitom patří mezi oblasti nejvíce zamořené klíšťaty, jež přenášejí toto nebezpečné onemocnění.
Klíšťata jsou kvůli klimatickým změnám navíc aktivnější po stále větší část roku a přesouvají se také do vyšších nadmořských výšek. Podle současných studií už bohužel nejsou výjimkou ani v nadmořských výškách nad 1000 m n. m. Dalším problémem je, že se vyskytují i stále blíže obydlím v městských aglomeracích. Klíšťovou encefalitidou vás tak může nakazit klíště i v městském parku nebo v blízkosti vodního toku.
- Proti klíšťové encefalitidě je naštěstí dostupné účinné očkování, které je doporučené pro všechny obyvatele České republiky bez rozdílu věku.
- Klíšťata není obecně vhodné podceňovat, protože v Evropě přenáší i další infekční choroby, například lymeskou boreliózu a jiná horečnatá onemocnění.
Pozor na komáří bodnutí
Evropa se v posledních letech potýká s rostoucí hrozbou tropických nemocí, které se kvůli oteplování klimatu šíří rychleji, a navíc v oblastech, kde se původně nevyskytovaly. Velkou část těchto nemocí přenášejí komáři. Jedná se například o západonilskou horečku, nemoc chikungunya či horečku dengue. Komáři přenášející tyto nákazy se běžně vyskytují v jižněji položených oblastech, například ve Francii, Itálii, Chorvatsku, Srbsku, Španělsku či v Řecku. Vědci před několika lety objevili druh komárů přenášející západonilskou horečku dokonce na jižní Moravě.
Problém představuje i další hmyz
Komáři zdaleka nejsou jediným problémem. V Evropě se v posledních letech rozšiřují infekční nákazy přenášené drobným hmyzem. V sousedním Německu byly zaznamenány případy závažného parazitárního onemocnění zvaného leishmanióza, které přenášejí tzv. odpadní mušky koutule. Původně se toto onemocnění vyskytovalo především na Středním východě a také v Brazílii a Peru.
I při cestách po blízkých sousedních státech je tak potřeba mít se na pozoru před neustále rostoucí hrozbou nových infekčních onemocnění. Podle vědeckých odhadů se vlivem oteplování klimatu mohou v blízké budoucnosti v Evropě objevit i další infekční nákazy, které byly původně typické pro exotičtější oblasti. Jak je dobře vidět na současné koronavirové pandemii, hrozbou je i enormní pohyb obyvatelstva po celém světě.
Cestovatelům je tak doporučeno informovat se před odjezdem o aktuální situaci v konkrétní destinaci a chránit se před poštípáním komáry a dalším hmyzem. Vhodné je také uzavření cestovního pojištění, které pokryje náklady spojené s případnou léčbou.
(holi)
Zdroje:
1. https://www.ecdc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis
2. https://www.ecdc.europa.eu/en/climate-change/climate-change-europe
5. https://climateandhealthalliance.org/resources/impacts/infectious-diseases-in-europe/