Chystáte se za prací, poznáním nebo zábavou do země protinožců? Pak se určitě nezapomeňte informovat na možná očkování. Austrálie je sice z hlediska infekčních chorob poměrně bezpečným státem, ovšem úplně nulové toto riziko není.
Mezi doporučená očkování pro každého cestovatele patří ta proti následujícím nemocem:
- Virová hepatitida A. Vakcinace je vhodná pro osoby jedoucí kamkoli za naše hranice. V Austrálii se můžete nejčastěji nakazit vinou znečištěných rukou, kontaminovanou vodou a potravinami. Kromě očkování je tak třeba dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se rizikovým aktivitám, například konzumaci jídel ve stravovacích zařízeních pochybné kvality.
- Virová hepatitida B. Ochrana proti této nemoci je součástí povinného očkovacího kalendáře od roku 2001. Většina dospělých cestovatelů však s nejvyšší pravděpodobností toto očkování nepodstoupila, i když se doporučuje všem, neboť nebezpečí nákazy hepatitidou B hrozí po celém světě. Přenos se uskutečňuje skrze krevní řečiště nebo pohlavním stykem. Na cestách po Austrálii je tak zapotřebí kromě očkování dodržovat i zásady bezpečného sexu a vyvarovat se kontaktu s použitými injekčními jehlami. Poměrně vysoké riziko přenosu infekce hrozí například i v tetovacích salonech.
- Tetanus. K bakteriální nákaze dochází nejčastěji při poranění. Tato vakcinace je součástí povinného očkovacího kalendáře. Ochrana ale není celoživotní, po 10–15 letech je nutné podstoupit přeočkování. Před odjezdem je tak vhodné u tetanu zkontrolovat aktuální platnost.
Pro mladé i starší
- Meningokoková meningitida. Očkování je vhodné zejména pro dospívající jedince a mladé osoby plánující studijní pobyt či pracovní brigádu. Z hlediska přenosu nákazy totiž představuje vysoké riziko kontakt s místním obyvatelstvem, fyzická námaha, psychický stres a další stavy způsobující oslabení a vyčerpání organismu.
- Japonská encefalitida. Tato vakcinace se doporučuje při cestách do odlehlých venkovských oblastí, zejména na severu země. Celoroční riziko nákazy hrozí na ostrovech Torres Strait a na poloostrově Cape York.
- Černý kašel. V posledních několika letech byl v Austrálii zaznamenán prudký nárůst případů černého kašle. Očkování je součástí povinného očkovacího kalendáře, pro většinu cestovatelů tak není naprosto nezbytné. Účinek však může s postupem let klesat, přeočkování je proto vhodné zejména pro starší cestovatele.
Pozor na hmyz!
Co se týká dalších nemocí, žlutá zimnice se v Austrálii nevyskytuje. Očkování proti tomuto virovému onemocnění je vyžadováno pouze po návštěvnících přijíždějících z rizikových oblastí. Malárie se přirozeně v zemi také neobjevuje, jde pouze o případy zavlečené odjinud. Definitivně větší riziko tak představují krvácivé horečky přenášené členovci. Nejčastěji se jedná o horečku dengue, chikungunyu, horečku Murray Valley nebo Ross River. Nákaza hrozí především na severu země v období dešťů, tedy přibližně od prosince do června. Proti těmto chorobám zatím neexistují účinná očkování, jedinou prevencí je důsledná ochrana proti hmyzu v podobě repelentů, vhodného oblečení a moskytiér.
Před případnou cestou nezapomeňte ani na uzavření cestovního pojištění. Náklady na zdravotní péči se totiž u protinožců mohou vyšplhat až do astronomických částek, a to i v případě léčby poměrně nezávažných infekcí.
(holi)