Rok 2020 měl být dalším rokem plným zážitků a vzpomínek z cest do bližších či vzdálenějších zahraničních destinací. Plány cestovatelů po celém světě však zhatil koronavirus. Cestovatelský ruch v první polovině roku výrazně utrpěl, nyní se pomalu začíná probouzet. Otázkou však zůstává, jak bude situace vypadat ve zbytku druhé poloviny roku a bude-li vůbec možné cestovat?
Čekání na druhou vlnu
Pandemie koronaviru se během jara prohnala Evropou, přičemž v současnosti je zde po výrazném zklidnění situace opět na mírném vzestupu. Nejvíce postižené státy se ale aktuálně nacházejí mimo Evropu. Žebříčkům výskytu koronaviru „vévodí“ Spojené státy americké, Brazílie a Indie. Epidemiologická situace se však může změnit prakticky během pár dnů. V současnosti tak zůstává nezodpovězenou otázkou, zda nás čeká druhá vlna pandemie. Na to bohužel nikdo nedokáže odpovědět. Situace navíc začne být ještě méně přehledná se startem sezóny chřipek a nachlazení. Co lze očekávat na poli cestování?
Zelená nebo červená
Cestování po České republice je v současnosti bezpečné, a to při dodržování základních hygienických pravidel, bezpečného odstupu a vyhýbání se ohniskům nákazy. Evropská turistika je řízená pomocí takzvaného semaforu. V době psaní tohoto článku byla situace v Evropě poměrně klidná, státům Evropské unie kazily uniformní zelené zbarvení pouze „červené“ Rumunsko a Španělsko. V rámci cestování mimo země Evropské unie je zapotřebí sledovat aktualizované informace Ministerstva zdravotnictví České republiky, které pravidelně vydává seznam zemí nebo jejich částí s nízkým rizikem nákazy.
Bezpečnostní situace v jednotlivých státech se neustále mění a bohužel není možné předpovídat, co bude za týden, natož za měsíc.
Bezpečnost především
Je v současnosti vůbec vhodné a bezpečné někam cestovat, nebo je lepší zůstat doma? Cestováním se samozřejmě riziko nákazy zvyšuje, to platí zejména při kontaktu s jinými osobami, ale při dodržování určitých pravidel je relativně bezpečné. Která pravidla to jsou?
- Je vhodné vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Dovolenou je tak lepší vybírat v přírodě a v méně vyhledávaných turistických destinacích.
- Pokud je to možné, je optimální vyhýbat se městské hromadné dopravě a preferovat alternativní způsoby přepravy, například automobil, kolo či chůzi pěšky.
- Při cestování je dobré omezit sociální kontakty na minimum a stýkat se pouze s nejbližšími.
- Po celou dobu je nezbytné dodržovat základní hygienická opatření, například často si mýt a dezinfikovat ruce, nedotýkat se rukama obličeje nebo dbát na dostatečné rozestupy.
- Pro cestovatele je doporučeno uzavření cestovního pojištění v případě potřeby ošetření, ale také je vhodné mít uzavřené pojištění storna v případě nutnosti zrušení zájezdu.
Situace ohledně koronaviru se neustále dynamicky mění, již s příchodem podzimu může dojít k dramatickému vzestupu počtu nakažených osob, nebo naopak může být situace do konce kalendářního roku poklidná. V současnosti je tak vhodné nevytvářet dlouhodobé cestovatelské plány a spíše si dovolenou zařídit flexibilně v rámci aktuálních podmínek.
(holi)
Zdroje:
1. https://www.government.nl/latest/news/2020/06/03/if-you%E2%80%99re-going-on-holiday-make-sure-you-travel-smart
2. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/travel-in-the-us.html