Původcem je virus žluté zimnice. Onemocnění se vyskytuje v některých tropických zemích Afriky a Ameriky. Jedná se přibližně o 40 států, vysoké riziko infekce hrozí především v Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a Peru. Virus žluté zimnice přenášejí komáři různých druhů.
Inkubační doba se udává v rozmezí 3–6 dnů.
Onemocnění začíná náhle horečkou, únavou, slabostí, bolestí hlavy a silnou bolestí zad. V prvním stadiu nemoci dochází k překrvení spojivek a zarudnutí jazyka. U lehčích forem končí nemoc asi do tří dnů od vzniku příznaků. Těžší formy onemocnění postihují játra se vznikem žloutenky s charakteristickými horečkami a zimnicemi. Od těchto projevů je odvozen název nemoci. Současně dochází k postižení ledvin, objevuje se krvácení do kůže a sliznic, často také zvracení krve, jehož příčinou je zánět žaludeční tkáně. Při postupu onemocnění je postižený apatický, může dojít k poruchám vědomí a křečím až ke vzniku bezvědomí.
Dosud neexistuje žádná účinná léčba. Jedinou ochranou je tak očkování. Pokud nemocný překoná infekci, rekonvalescence nebývá příliš dlouhá a onemocnění nezanechává trvalé následky. Z neočkovaných cestovatelů podléhá onemocnění až polovina nemocných.
Očkování by mělo být provedeno nejméně 10 dnů před odjezdem do cílové oblasti. Základní očkování tvoří jedna dávka vakcíny. Očkování je platné po dobu 10 let, přeočkování se provádí jednou dávkou vakcíny. Neprovedené očkování může být příčinou odmítnutí vstupu do země nebo nařízení doočkování v navštívené zemi.