Z pralesa rovnou na talíř
Bushmeat neboli maso z buše představuje pravidelnou součást jídelníčku pro mnohé obyvatele naší planety. Důvodů je hned několik. Tím hlavním je, že se jedná o levný a cenný zdroj živin v méně rozvinutých a chudších státech. Maso z některých zvířat je navíc vnímáno jako gastronomická pochoutka a často je také konzumováno v rámci různých rituálů či místní víry. Lidé v různých částech světa jsou zvyklí konzumovat různá exotická zvířata, mezi ta nejčastější patří opice, netopýři, hlodavci, ale také antilopy, pavouci, hadi a řada dalších. Mnoho cestovatelů tak často podlehne autentickému zážitku a pokrm připravený z exotických zvířat ochutná.
Nechtěný suvenýr z dovolené
Konzumace masa z buše však představuje výrazná zdravotní rizika. Jedním z důvodů je příprava masa. Často se jedná o maso připravené nasolením, uzením či sušením, a to bez dostatečné tepelné úpravy. Někteří živočichové jsou navíc přirozeným rezervoárem infekčních chorob, například opičí maso může být zdrojem eboly, netopýří maso zdrojem krvácivých horeček nebo koronavirových infekcí.
- Cestovatelům se tak nedoporučuje konzumovat jakékoliv maso divoce žijících zvířat. Nebezpečí pro přenos infekční choroby představuje i samotná manipulace s usmrcenými zvířaty nebo jejich masem.
- Pokud se přesto nebudete chtít o zážitek ochudit, měli byste konzumovat alespoň dostatečně tepelně upravené maso.
Všudypřítomná vzteklina
Památkou na pokousání nebo poškrábání zvířaty na dovolené v zahraničí může být kromě nevzhledné jizvy také závažná infekce. Poranění od zvířat představují vysoké riziko bakteriální infekce, tetanu či vztekliny. Právě vzteklina je obrovským strašákem pro všechny cestovatele, jedná se o velmi závažné onemocnění s vysokým rizikem úmrtí. I když se u nás onemocnění prakticky nevyskytuje, za hranicemi je stále hrozbou. Vysoký počet případů zaznamenávají zejména v Africe a Asii, ale také ve Střední a Jižní Americe. Onemocnění přenáší divocí i domácí psi a další zvířata, například opice nebo netopýři.
- Každý cestovatel by se měl mít na pozoru před divokou i domácí zvěří. Ač se některá zvířata zdají být velmi roztomilá, nesnažte se k nim přibližovat, dotýkat se jich nebo je krmit.
- Pokud dojde k útoku zvířete, je potřeba ránu pořádně vypláchnout vodou a mýdlem, odstranit z ní veškerý cizorodý materiál, zavázat ji a urychleně vyhledat lékařské ošetření.
K zvířatům je potřeba přistupovat s respektem, a to nejenom k těm živým, ale také k těm na talíři. Ačkoliv u nás je riziko nákazy ze zvířat poměrně nízké, v některých částech světa způsobují řadu závažných infekcí. Jejich výčet zdaleka přesahuje možnosti tohoto článku, před cestou do exotických krajin je každopádně vhodná konzultace s odborníkem na cestovní medicínu, který s vámi probere případná rizika a eventuálně doporučí očkování. Samozřejmostí je také uzavřít cestovní pojištění coby ochranu před nenadálými výdaji.
(holi)
Zdroje: 1. https://www.cdc.gov/importation/bushmeat.html
2. https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/rabies
3. https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/be-safe-around-animals