Milujete cestování, ale přitom vás děsí rušná místa? Noci trávíte nejraději pod širým nebem daleko od ruchu měst a rána si naopak rádi vychutnáváte s lahodnou kávou a nejlepším výhledem do vzdálené krajiny? Pak přinášíme právě vám tipy, kde si toto všechno můžete užít zcela svobodně.
Každá země to má jinak
Kempování takzvaně na divoko je v posledních letech na vzestupu. Mnoho cestovatelů láká zastavit se jen tak v přírodě, přespat a zase jet dál. Kromě finanční úspory bývá kempování na divoko často také velkým dobrodružstvím. Můžete prozkoumat zajímavá místa, někdy nedotčenou přírodu, potkáte zajímavé lidi, souzníte s přírodou.
Kempování na divoko bývá návykové, ale také někdy velmi problematické. Ne všechny země totiž tento způsob nocování podporují, naopak velmi často hrozí velké pokuty za porušení zákazu.
Divoké Rumunsko
Mezi země, kde je kempování na divoko stále ještě dovolené, patří například Rumunsko. V této zemi je kempování oficiálně povoleno až na jisté výjimky. Nelze nocovat v přírodních rezervacích, jako je delta Dunaje. Jistá omezení bývají také v horách, a to kvůli medvědům. Cestovatelé by měli dodržovat varovné cedule, jinak jim hrozí nebezpečí.
Ačkoliv se mnoho cestovatelů této zemi vyhýbá, pokud zvládnete všeobecný nepořádek a nízkou dostupnost služeb, bude vám odměnou nespoutaná příroda – od vysokých karpatských třítisícovek přes pláně a krasové útvary až k pobřeží Černého moře. Kromě úchvatné krajiny vás čekají také zachovalá historická města, kde budete mít pocit, že se zastavil čas.
Vstřícná severní Evropa
Další skvělou lokalitu pro kempování na divoko představují severské země Norsko a Švédsko. V Norsku neexistují téměř žádná omezení za předpokladu, že kempujete alespoň 150 metrů od nejbližšího obydleného domu či chaty. V případě, že kempujete nadivoko mimo horské oblasti, neměli byste na jednom místě stát déle než 48 hodin, pokud nemáte povolení od majitele pozemku. Turisté si tak mohou do sytosti užívat nespoutané a unikátní přírody.
Ve Švédsku je divoké kempování příznivé především pro stanaře. Karavanisté by měli využívat tábořiště či různé „stellplatzy“, kterých je však napříč Švédskem dostatečný počet.
Otevřené volnému kempování jsou i další severské země: Finsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko. Existují pouze omezení pro kempování v národních parcích a rezervacích, v blízkostech domů či na obdělávané půdě. Pochopitelně ale i zde je důležité dodržovat pravidla divokého kempování.
Jak je to u našich sousedů?
V Německu, Rakousku či Polsku je kempování mnohdy tolerované. Kempováním se tady myslí přenocování v autě či karavanu, přičemž byste rozhodně neměli vybalovat kempingový nábytek či markýzu. Další možností je kempování na soukromém pozemku po předchozí domluvě s majitelem. Němečtí obyvatelé jsou v tomto ohledu velmi vstřícní. Rozhodně ale nezkoušejte kempovat v národním parku, rezervaci či na pláži.
Trošku složitější je situace v Rakousku. V celé zemi je zakázáno kempovat v lese, v některých částech i mimo kempovací místa či parkoviště pro karavany. Platí to i pro pouhé přespání v autě. Mírnější je situace v Horním Rakousku nebo ve Štýrsku. Ve Vorabelbersku či Salzburgu kempování umožňuje starosta obce. Kontroly jsou v Rakousku celkem pravidelné a pokuty vysoké, je tedy lepší kempovat na místech k tomuto účelu určených.
Zásady divokého kempování
Když už se rozhodnete pro kempování na divoko, vždy myslete na své okolí. Určitě dodržujte zásady divokého kempování. Které to jsou?
Místo opouštějte tak, jak jste je navštívili. Nenechávejte pohozené odpadky, zbytečně nevylévejte odpadní vodu. Seberte případně také všechny odpadky, které tam zanechal předchozí turista. Chovejte se tiše a neplašte zvěř v okolí. A nerozdělávejte otevřený oheň.
(mraf)
Zdroje:
www.camperguru.com/cs/kempovani-na-divoko
www.all4camper.com/cs/kempovani-na-divoko-nebo-bezplatne-kempovani