Karavan, nebo obytný vůz?
Karavan není synonymem pro obytný vůz. To je důležité si před cestou uvědomit. Karavan je obytný přívěs, který se připojuje k osobnímu automobilu a je možné ho kdykoliv odpojit. Ideální je pro cestovatele, kteří se usadí na jednom místě a další výlety podnikají autem. Obytný vůz představuje kombinaci automobilu a pojízdného příbytku. Svůj malý hotel si tak vozíte stále s sebou. Vhodný je spíše pro dobrodružnější cestovatele, kteří chtějí být každou noc někde jinde.
K moři i na hory
Firmy zabývající se půjčováním obytných vozů a karavanů zaznamenávají neustálý nárůst poptávky po tomto způsobu cestování. Přibývají také kratší zápůjčky, například pouze na víkend, protože lidé si takzvaný karavanink chtějí nejprve vyzkoušet. A kam Češi vyrážejí nejčastěji? Není žádným překvapením, že na předních příčkách figurují klasické destinace jako Chorvatsko nebo Itálie, kde je oblíbené především jezero Lago di Garda. Vesměs ale vyrážíme i do dalších evropských zemí, za zmínku stojí například Norsko, Slovinsko či Rakousko.
Obytné vozy už ale nejsou pouze doménou letních dovolených. Vzhledem ke komfortu, které moderní vozy nabízí, roste jejich obliba i v zimě. V zimních měsících jsou velmi oblíbená tuzemská lyžařská střediska, ale také ta zahraniční. Třeba v Rakousku a Švýcarsku mají kempy určené pro obytné vozy a karavany přímo v lyžařských střediscích. Kam můžete vyrazit například v sousedním Rakousku?
V Tyrolsku patří mezi nejvíce oblíbené kempy Ötztal-Längenfeld, RV Park Ischgl-Mathon, Camping Hell a Erlebnis Comfort Camping Aufenfeld. Mezi další oblíbené kempy pro karavanink patří Alpencamping Nenzing ve Vorarlbersku na hranicích se Švýcarskem, Tyrolean Zugspitze v Ehrwaldu nebo Sportcamping Woferlgut v Brucku nedaleko lyžařského střediska v Kaprunu. Velká část z těchto kempů nabízí opravdu komfortní zázemí včetně wellness služeb, termálních bazénů a dalšího vyžití.
Výhody dovolené na čtyřech kolech
- Libovolný počet zavazadel. Obrovskou výhodou v porovnání s cestováním letadlem nebo menším automobilem je, že si můžete vzít zavazadel, kolik chcete. Tedy respektive tolik, kolik se do obytného vozu vejde.
- Tempo podle svého. Pokud nemáte předem dohodnuté rezervace v kempech, můžete si tempo dovolené určit podle svých momentálních chutí a sil.
- Žádné limity a omezení. Nic vás neomezuje a nelimituje, pokud se vám někde líbí, můžete zde zůstat déle. Pokud naopak někam dorazíte a zjistíte, že realita je trochu jiná než očekávání, pojedete dále.
- Příroda na dosah. Při pobytu v obytném vozu jste v mnohem větším kontaktu s přírodou než v případě klasického ubytování v hotelu.
Bezpečnost především
Pro cestu do zahraničí je samozřejmostí uzavření cestovního pojištění. Při půjčování obytného vozu nebo karavanu si zjistěte, jak velká je spoluúčast v rámci havarijního pojištění, abyste nebyli v případě nehody nemile překvapeni. U půjčených obytných vozů a karavanů také potřebujete souhlas majitele s poskytnutím vozidla.
Jinak si při cestování po Evropské unii vystačíte s občanským průkazem nebo pasem a řidičským průkazem. K řízení obytného vozu do 3500 kg postačí řidičský průkaz typu B, nad tuto hmotnost potřebujete typ C1. U karavanů je situace složitější, průkaz typu B vám vystačí, pokud auto a karavan mají hmotnost do 3500 kg, a nad tuto hmotnost budete potřebovat typ B96 (do 4,25 tuny) nebo B + E (do 7 tun). Před cestou se také nezapomeňte informovat o případných omezeních. Například v Chorvatsku vás bude čekat tučná pokuta, pokud se svým obytným vozem zaparkujete mimo vyznačená místa.
(holi)
Zdroje: 1. https://www.adventureandsunshine.com/guide-europe-by-campervan/
2. https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/dovolena-cesko-karavan-obytny-vuz-pujcovna-ubytovani.A170327_142256_po-cesku_hig
3. https://all4camper.com/cs/rakouske-zimni-wellness-kempy/