Exotická dovolená v Indonésii je snem mnoha cestovatelů. Euforii z nadcházející cesty je ale potřeba vyvážit praktickými kroky: řádným očkováním, uzavřením správného pojištění a sledováním aktuální bezpečnostní situace v místě pobytu.
Víte, jak postupovat při ztrátě nebo odcizení cestovního pasu v cizině? Napadlo vás, že i absence průkazu pojištěnce vyžaduje vaši pozornost? Na některé situace, které souvisejí s okradením v cizině, se podíváme blíže.
Safari je bezpochyby životní zážitek. Vidět takzvanou „velkou pětku“, tedy lvy, leopardy, nosorožce, buvoly a slony, se nakonec podaří většině cestovatelů. V honbě za dechberoucím pohledem na exotická zvířata nebo netradičním snímkem ale nezapomínejte na možná nebezpečí.
Rozhodli jste se vyrazit na první golfovou dovolenou? Kromě výběru vhodné lokality je také důležité správně si zabalit a pojistit se. Nabízíme pár rad a doporučení, která všem golfovým nadšencům mohou přijít vhod.
Při plánování cesty na Srí Lanku nestačí vytvořit seznam míst, která chcete navštívit. Zodpovědný cestovatel si zjišťuje i informace o doporučeném očkování, bezpečnostní situaci a sleduje povinnosti, které musí jako turista dodržovat. Samozřejmostí je také vhodné odpovídající pojištění.
Lákají vás lokality opředené pověrami a pověstmi? Máte rádi nevysvětlitelné jevy a přírodní monumenty? Po celém světě existují tisíce míst, která jsou zahalena oparem tajemna. Některá jsou dokonce blíž, než si myslíte.
Polární záře neboli aurora patří bezpochyby mezi nejkrásnější přírodní úkazy, které lze pozorovat. Žlutozelená světla tančící na hvězdné noční obloze v polárních oblastech jsou zážitkem na celý život. Napovíme, jak si tento jev opravdu užít.
Cestování vlakem může být příjemným zážitkem. Transsibiřská magistrála nabízí nezapomenutelnou dovolenou nejen pro milovníky železnic. Předlouhých devět tisíc kilometrů lze totiž strávit v luxusních vozech nabízejících nečekaný přepych. A to vše za poměrně příznivou cenu.
V české přírodě na medvěda prakticky nenarazíte. Za hranicemi naší země, například na Slovensku nebo v Rakousku, však žije poměrně dost zástupců této statné šelmy. Milovníci turistiky by tak měli znát několik základních pravidel, aby z nečekaného setkání vyvázli se zdravou kůží.
Chcete opravdu porozumět kultuře jiných národů? Pak zasedněte ke stolům a nechte hýčkat všechny svoje smysly. Obliba takzvané kulinářské turistiky, která v sobě snoubí poznávání a gastronomické zážitky, je totiž v posledních letech na vzestupu. Stačí si jenom vybrat destinaci, popřát si dobrou chuť a vyrazit vstříc nezapomenutelným dobrodružstvím.
Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) je až 80 % akutních zdravotních obtíží cestovatelů spojeno s požitím kontaminované vody. V Evropě riziko nákazy většinou nehrozí, situace je však jiná v exotických oblastech. Jak se před problémem chránit?
Potápění k historickým vrakům lodí, koktejly v různých lodních barech a pozorování noční oblohy z paluby. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou na výletním parníku, rozhodně se nebudete nudit.
Z dovolené si kromě nezapomenutelných zážitků můžeme přivézt také nepříjemný suvenýr v podobě průjmového onemocnění. Většinou se jedná o takzvaný cestovatelský průjem nebo postinfekční dráždivý tračník. Cestovatelé vyjíždějící do zemí s nižším hygienickým standardem by se ale měli mít na pozoru také před parazitárními nákazami.
V Turecku je v současné době horko. Nejen vinou počasí, ale také kvůli politické situaci. Země čelí bezpečnostním hrozbám a problémům, které souvisejí s obnovou pořádku po nezdařeném puči. Pokud se do Turecka přece jen vydáte, rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění.
Místo, kde se lidé a země dotýkají nebes. Nepál je rájem pro trekaře, milovníky hor, přírody a tajuplných historických míst. Není se čemu divit, vždyť osm ze čtrnácti osmitisícových vrcholů, včetně Mount Everestu, se nachází právě zde. Na putování touto zemí se ale dobře připravte.
Staré přísloví praví, že není hezčí pohled na svět než z koňského hřbetu. A co teprve ze sedla ocelového oře, se kterým můžete křížem krážem projet celý svět. Poradíme, jak si dovolenou na motorce užít v klidu a bezpečí.
Chystáte se letos navštívit exotické země? Těšíte se, až budete sbírat u moře mušle a ochutnávat dosud nepoznané pokrmy, jimiž pošimráte své chuťové pohárky? Buďte opatrní, protože i z nádherně strávené dovolené si můžete domů dovézt nechtěný suvenýr – žloutenku.
Exotické dálky lákají spousty turistů. Sníte o Blízkém nebo Středním východu? Volbu destinace si dobře rozmyslete – někdy je lepší slevit ze svých nároků.
S cestováním se často pojí i příjemné osvěžení v přírodních vodách. Pod i nad vodní hladinou však může číhat řada nástrah. Rizika proto nepodceňujte a raději se na ně dobře připravte.
Španělsko je pro většinu lidí synonymem prosluněných pláží a horkých letních nocí. Země s bohatou historií však má co nabídnout i příznivcům turistiky. Hornatá krajina, lahodné víno, historické památky a spousta dalších lákadel čeká na poutníky na tzv. svatojakubské cestě.
Poprosit mávnutím ruky o svezení je pro mnoho lidí oblíbeným a levným způsobem cestování. Odborníci ovšem tvrdí, že rizika stopování jsou minimálně dvojnásobně větší než před 50 lety. Pokud vás ani to od stopu neodradilo, podívejme se, na jaké situace je třeba dát si hlavně pozor.
Jižní Evropa je oblíbenou destinací pro letní odpočinek. Písčité i oblázkové pláže, středomořská strava a zajímavá kultura sem ročně nalákají tisíce turistů. Abyste si ale relax užili naplno a ve zdraví, je rozumné se na dovolenou dobře připravit.
Do ciziny každý rok vyjede rybařit několik tisícovek Čechů. Nejpopulárnější destinací je Norsko, ale též Švédsko či Španělsko. Napovíme, co je nutné zařídit a jak se postarat o ochranu svou i svého mnohdy velmi cenného vybavení.
Jediný specialista na cestovní pojištění ERV Evropská pojišťovna eviduje meziroční nárůst frekvence škod u letních dovolených o čtvrtinu. I přesto do zahraničí vyráží 20 % lidí bez komerčního pojištění. Ti, kteří si ho sjednají, dělají často chyby, které se mohou hodně prodražit.
Stále více lidí chce zažít nezapomenutelnou dovolenou či víkend v sedlech terénních dopravních prostředků. Jízdu na čtyřkolkách si mohou vychutnat příznivci adrenalinových zážitků, ale i milovníci poklidného cestování či rodiny s dětmi. Opatrnost je však namístě.
Alpy, Pyreneje či Himálaj. Po světě jsou rozesety stovky pohoří, které každoročně přilákají tisíce turistů. S rostoucí popularitou horské turistiky však zároveň roste i počet ošetřených úrazů a jiných nemocí. Chystáte-li se i vy zdolávat vrcholky hor v zahraničí, myslete na „zadní kolečka“.
Brazilská metropole Rio de Janeiro bude v srpnu a září 2016 hostit letní olympijské a paralympijské hry. Pokud se chystáte tuto významnou sportovní událost navštívit, měli byste se na cestu důkladně připravit.
Chorvatsko je neodmyslitelným folklórem české dovolené. Poslední dobou ale vzrůstá také popularita jižněji položené Černé Hory. Obě země se řadí mezi bezpečné destinace z hlediska zdraví i kriminality. Přesto je vhodné před cestou podstoupit některá očkování a uzavřít cestovní pojištění.
Těhotenství dnes už neznamená automatický konec cestování. Díky pečlivé přípravě může být dovolená v zahraničí bezpečná i pro budoucí matky. Je však zapotřebí mít na paměti, že vývoj nenarozeného dítěte může být negativně ovlivněn infekcemi, úrazy a dalšími hrozbami.
Litva, Lotyšsko a Estonsko. Seskupení tří pobaltských zemí se společnou bohatou historií plnou křižáckých hradů, národních parků a zapomenutých vesniček. Seznamte se s rájem cestovatelů na pobřeží Baltského moře.
Únik od všedních starostí a dny plné dobrodružství, vzrušení a romantiky. Přesně to slibuje dovolená na lodní palubě. Rekreační jachting už dávno není výsadou jen těch nejbohatších. Nezkusíte vyměnit zemi za volné moře?
Strašák, který byl objeven už v polovině minulého století. První epidemie horečnatého onemocnění způsobeného virem zika však byla zaznamenána teprve před několika lety. Pro cestovatele většinou neznamená vážné ohrožení života, výjimkou jsou ale těhotné ženy. Co se jim může stát?
Prosluněné pláže, palmové háje, vůně orientu, rušný noční život, starověké památky nebo písečné duny. To všechno nabízí cestovatelům Tunisko, africká perla na březích Středozemního moře. Návštěva země však není bez rizika. Jak se na pobyt připravit?
Ať už vás v cíli cesty čeká cokoli, zásadnější přesun z jednoho místa na druhé je vždy spojen s určitým stresem. Udržet si zdravý a svěží vzhled se tak mnohdy zdá nemožné. Přinášíme pár tipů, jak vypadat i po nekonečném putování na výbornou.
Pokud lidé při cestě letadlem rychle překročí několik časových pásem, jejich biorytmus není v souladu s časem v cílové destinaci. Vzniká tzv. pásmová nemoc, která může člověka nehezky potrápit.
Už se těšíte na dovolenou plnou sluníčka a dnů strávených na pláži? Hlavně se na opalování dobře připravte. Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům bez odpovídající ochrany totiž může dopadnout velmi špatně. A jen pár kapek opalovacího oleje rakovině kůže opravdu nezabrání.
Toužíte zažít exotiku, nadechnout se cizokrajných vůní a kochat se krásnými scenériemi? A proč ne? Doba, kdy vleklé onemocnění znamenalo naprostý konec cestování, je dávno pryč. Astma tak nemusí být na překážku. Jen je třeba začít s přípravami v dostatečném předstihu.
Chystáte se za prací, poznáním nebo zábavou do země protinožců? Pak se určitě nezapomeňte informovat na možná očkování. Austrálie je sice z hlediska infekčních chorob poměrně bezpečným státem, ovšem úplně nulové toto riziko není.
Doba, kdy dlouhodobá nemoc automaticky znamenala stopku cestování, je dávno pryč. S trochou přípravy lze potřebnou osobní medikaci dnes již přepravovat i do mnoha zahraničních zemí. Poznávání světa si tak mohou dovolit i lidé trpící vleklými zdravotními neduhy.
Právě jste se vrátili z exotické dovolené a místo poklidné aklimatizace na domácí prostředí vás ihned sklátí horečky. Tato nepříjemnost může mít v zásadě dvě příčiny. Buďto váš imunitní systém nezvládl přechod z jednoho klimatu do druhého, nebo jste se nakazili infekční chorobou.
Hroši jsou vegetariáni, a přesto jsou zodpovědní za více lidských úmrtí v Africe než jakékoliv jiné zvíře. Zabíjejí dokonce i krokodýly.
Mamba, hroznýš, banánový pavouk nebo černá vdova. Jedovatí pavouci a hadi obývají prakticky všechny kontinenty kromě Antarktidy. Při cestách do zahraničí, přesněji do exotických zemí, je tak zapotřebí určité opatrnosti. Střet s některým z těchto tvorů může znamenat i následky na celý život.
Vodní hladina představuje hranici dvou rozdílných světů. Modré ticho moří a oceánů nabízí návštěvníkům poklidnou atmosféru spojenou s bohatým a barvami překypujícím životem. Na amatérské i profesionální potápěče však číhají mnohá zdravotní rizika.
Jízda na prkně je výborný sport – posiluje celé tělo a zlepšuje rovnováhu. Ovšem i zde může dojít k poměrně závažným úrazům. Řešení spočívá, jako ostatně téměř vždy, opět v prevenci.
Středoamerickou zemí v posledních letech zmítají války drogových kartelů a roste kriminalita. Mexiko tak kromě památek a exotické přírody nastavuje cestovatelům i svou stinnou tvář. Na případnou cestu do země Aztéků je proto zapotřebí důkladná příprava.
K nám pomalu přichází zima a na druhé straně zeměkoule nastává léto. I když se mnohým Evropanům stýská po hřejivých paprscích, takové Austrálii není moc co závidět. Trýznivá vedra uplynulých sezón ukazují, že pobyt u protinožců by pro neopatrného našince mohl být doslova zdraví škodlivý.
Věděli jste, že na území Evropské unie dnes existuje více než 110 platných typů řidičských průkazů, včetně toho mezinárodního? Nám ovšem stačí k cestování po této oblasti běžné řidičské oprávnění vydané v České republice. A ještě pár maličkostí navíc.
Památky, nebo moře? Vybíráte dovolenou a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár rad, které mnohé napoví. Vezměte je v potaz, a volno si užijete přesně podle svých představ.
Užíváte si sluníčka, dobrého jídla a odpočinku. Jediné, co vám pobyt kazí, je to, že jste od odjezdu z domova ještě nebyli pořádně na záchodě. Pro všechny, kteří tyto problémy znají, máme pár doporučení, která zaručeně pohnou s jejich zažíváním.
Bakterii Salmonella typhi, zodpovědné za jednu z nejčastějších cestovních nemocí, se podařilo vyvinout do rezistentního, tedy na léky odolného kmene. Ten se teď v Africe a Asii objevuje stále častěji a straší nejen turisty, ale i odborníky.
Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se, že vás po návratu překvapí „vybílená“ domácnost? Poradíme, jak nebezpečí snížit na minimum.
Putování s malým dítětem bývá vždy o něco složitější. Vše může usnadnit mobilní postýlka, která poskytne vašemu potomkovi pohodlí a díky které se každý den vyspí tzv. „ve svém“. Napovíme, na která kritéria dát při nákupu pozor.
Pokud hodláte vyrazit za teplem, vězte, že i vysněná dovolená jednou skončí a tropický ráj vystřídají pracovní povinnosti a chladné klima. Přinášíme proto několik tipů, jak zvládnout přechod z tepla do zimy a nepodlehnout chřipce či nachlazení.
Celosvětově uznávaný turistický průvodce Lonely Planet vydal seznam nejzajímavějších destinací pro rok 2016. Pojďme se společně inspirovat, kam za pár měsíců vyrazit.
Přemýšleli jste o tom, že místo tradiční ryby, bramborového salátu a mrazivého počasí oslavíte letošní svátky na lehátku u moře s lahodným koktejlem v ruce? A proč ne? Jen je třeba takovou dovolenou v dostatečném předstihu naplánovat.
Putování světem je skvělá zábava, která otevírá obzory a přináší řadu dobrodružství. Někdy je ale lepší detailně prověřit svoji cílovou destinaci ještě před odjezdem. Můžete se tak vyhnout řadě nepříjemných překvapení.
Chystáte se na zimu odjet za sluncem do exotických krajin či probádat indonéskou džungli? Abyste netrpěli zbytečnými trávicími obtížemi, poradíme, které nápoje a pokrmy si můžete bez obav dát a čemu se raději vyhnout.
Jedním z hlavních důvodů cest k protinožcům bývá příroda. Divoká, neprobádaná, krásná, ale také zrádná. Nenechte se odradit mnohdy děsivými příběhy a užijte si zdejší flóru a faunu naplno.
Nekonečné fronty, bezpečnostní kontroly a hodiny strávené bezcílným potulováním po letištích. Mohlo by se zdát, že se jedná o synonyma pro současnou dopravu vzduchem. Nejen pro náročné klienty však existují letištní salonky, učiněné oázy klidu uprostřed čilého ruchu.
Neprobádané končiny naší planety mají velké kouzlo. Samota přináší klid i řadu dobrodružných situací. Ovšem také mnoho nebezpečí, a proto je možnost spojení s civilizací zásadní. Mobil v divočině většinou nefunguje, je tedy lepší mít s sebou tzv. satelitní telefon.
Pracující cestovatel nebo cestující pracovník. Většinou se jedná o podnikatele nebo zaměstnance, kteří se rozhodli spojit příjemné s užitečným. V současné době se totiž necestuje za prací, ale s prací. Vysněné povolání však není pro každého.
Vyrážíte na zasněžené sjezdovky, zdolávat vrcholky hor nebo se jen tak toulat tajemnou severskou krajinou? Pak vězte, že největším nepřítelem turistů, horolezců a lyžařů nejsou laviny ani zranění. Nebezpečí se skrývá hlavně v nízkých teplotách.
Sahara, Gobi, Sonora či Kalahari. Pouště rozhodně nejsou jen vyprahlou pustinou bez života. Každá z nich nabízí svou unikátní sbírku živé i neživé přírody. Na druhou stranu vysoké teploty, nedostatek vody a velká vzdálenost od nejbližší civilizace představují pro cestovatele tvrdý oříšek.
Zákožka svrabová se vyskytuje prakticky po celém světě. Jejím domovem jsou oblasti s nízkou hygienickou úrovní, teritoriem je lidská kůže. K protivníkům patří prevence a důkladná hygiena. Seznamte se s původcem nepříjemného, ovšem častého kožního onemocnění.
Chystáte se do světa a berete s sebou kromě mobilního telefonu i notebook a další elektronická zařízení? Pak se vám jistě budou hodit cestovní adaptéry a konvertory napětí, díky kterým se připojíte k elektrické síti, kdekoliv budete potřebovat.
První výlet do zahraničí, první koupání v moři, první hrad z písku. Dovolené s dětmi bývají plné zážitků. Cestování s nimi však bývá mnohdy náročné a vyčerpávající. Nabízíme proto pár rad, které putování s potomky usnadní a ušetří vás zbytečných komplikací.
Prosluněné pláže a tajuplné památky, ale také války drogových kartelů či infekční nákazy. Země starodávných Aztéků nabízí turistům svou přívětivou i odvrácenou tvář. Na případnou cestu do Mexika je tak nutné se pečlivě připravit.
Je libo selfie ze hřbetu slona, plavání mezi žraloky nebo jízdu sněhovými závějemi se psím spřežením? Cestování moderní doby nabízí mnoho lákadel – stačí popustit uzdu své fantazii a splnit si dávné sny.
Chystáte-li se letecky do zahraničí, čeká vás možná ne právě lehké rozhodování ohledně pořízení letenky. Je výhodnější koupit ji přímo u přepravní společnosti, nebo si vybrat nejvhodnější spoj přes stránky cestovního portálu? A jaký je mezi tím vlastně rozdíl? Více napoví následující řádky.
Tento hmyz způsobuje více lidského utrpení než jakékoliv jiné zvíře na světě. Každý rok zemře na jím přenesené nemoci více než milion osob. A trpí nejen člověk, komáři jsou rizikem například i pro koně či pro psy. Jejich štípnutí může navíc vyvolat i nebezpečnou alergickou reakci.
Chystáte se na dovolenou a chcete s sebou vzít domácího mazlíčka? Pak se vám jistě budou hodit tipy pro cestování se zvířaty doplněné o rady slavného cvičitele psů Caesara Millana.
Deštné pralesy jsou starší než lidstvo samo. Přímo překypují nádhernými scenériemi, pestrobarevnou květenou a roztodivnými zvířaty. Bujná vegetace však skrývá i mnohá nebezpečí. Jedovaté rostliny, divoké šelmy či infekční nákazy mohou způsobit problémy nejednomu cestovateli.
Podívat se za velkou louži stále láká velké množství českých cestovatelů. Ať už se jedná o Spojené státy americké, či Kanadu, cesty bývají většinou bezproblémové. Přesto je dobré některé věci nepodcenit a předem se na ně připravit.
ERV Evropská pojišťovna se rozhodla nejen svým klientům více zpříjemnit cestování. Pomocí jednoduché mobilní aplikace tak můžete cestovat bez karty pojištěnce, s veškerými údaji na jednom místě.
Nedostatečný příjem tekutin, dlouhé sezení a nízký tlak v kabině letadla – to vše patří mezi rizikové faktory pro rozvoj žilní trombózy. Nelze se tedy divit, že vznik krevní sraženiny v žilách je označován také jako „syndrom ekonomické třídy“. Prozradíme, jak předcházet vzniku tohoto onemocnění.
Paříž, Vídeň či Istanbul. Evropská velkoměsta nespojuje pouze bohatá historie, ale i čilý cestovní ruch. Zahraniční letiště jsou totiž pro většinu českých turistů bránou do exotiky. Co ale dělat při čekání na přestupní let? Přinášíme tipy na výlety, které lze podniknout během mezipřistání.
Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky. Nabízíme alespoň základní informace, které vám s balením kufrů pomohou.
Chystáte se do Spojených států amerických? Pak vás určitě bude zajímat, kde a jak případně vyhledat lékařskou pomoc. V USA totiž funguje systém zdravotní péče, který nenutí občany platit si zdravotní pojištění. Náklady na ošetření se přitom mohou vyšplhat ke stovkám až tisícům dolarů.
Jednou z obav cestovatelů i hygieniků po celém světě je nebezpečí přenosu onemocnění během letecké přepravy. Na letištích i ve strojích dochází ke kontaktu velkého množství lidí z různých zemí i etnických skupin. Všichni mohou být nosiči infekce a každý na tuto infekci může reagovat jinak.
Parazité nejsou problémem jen v rozvojových zemích. Kolem nás jich žijí miliony, proto je vhodné vědět, jak rozpoznat nákazu a jak se bránit.
Malárie je jedna z nejnebezpečnějších nákaz, které každoročně podlehne více než milion nemocných. Nejčastěji se vyskytuje v subsaharské Africe a jihovýchodní Asii. Díky rozšířené dopravě, cestování a teplejšímu podnebí se s ní ale můžeme setkat i v jižní Evropě a výjimečně též u nás.
Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska, Německa nebo do Pobaltí, nezapomeňte na očkování proti klíšťové encefalitidě. Tato nemoc se vyskytuje nejen u nás, ale rozšiřuje se stále rychleji i v těchto zemích.
Řeč bude o jedné z nejčastějších cestovních infekcí. Zjistěte spolu s námi, zda mezi rizikovými zeměmi není náhodou i vaše prázdninová destinace a také to, jak břišní tyfus rozpoznat a jak mu předcházet.
V Pekingu, Šanghaji a dalších čínských velkoměstech se to přímo hemží lidmi v rouškách. Tamní obyvatelé se tak chrání před všudypřítomným smogem. Znečištění vzduchu totiž výrazně zatěžuje dýchací systém a srdce, ale stojí i za rozvojem rakoviny. Stejně opatrní by měli být i turisté.
Průjmy, horečka dengue, infekční žloutenka nebo malárie. Ze zahraničních cest si kromě hezkých zážitků často přivážíme i nebezpečné infekce. V ohrožení přitom nejsou jen lidé směřující do rozvojových oblastí, ale také návštěvníci mnoha vyspělých evropských zemí.
Velké množství expertů na cestovní medicínu a infekční nemoci sleduje v současné době epidemii, která se rozšířila v Saudské Arábii. Má ji na svědomí respirační virus MERS způsobující infekci dýchacích cest. Problémem je, že se virus na rozdíl od eboly přenáší vzdušnou cestou. Na jeho následky pak umírá polovina pacientů. Na rádiu ZET v pořadu U lékaře o tom mluvil vedoucí centra Očkování a cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar. Ten také řekl, že ebola nebyla pro Českou republiku rizikem právě proto, že se nepřenášela vzduchem.
Čínská lidová republika ani Mongolsko nevyžadují pro vstup na svá území žádná povinná očkování. Lékaři přesto doporučují podstoupit alespoň základní cestovní vakcinaci a v případě návštěvy čínského venkova i očkování proti japonské encefalitidě. Nikdy totiž nevíte, co na vás kde číhá.
Vyrážíte na průzkum vysněné destinace? Ať už pojedete kamkoliv, vězte, že výrazné změny klimatu na dalekých cestách organismu příliš nesvědčí. Přinášíme proto několik tipů, jak předejít případným zdravotním komplikacím, které mohou způsobit vysoké teploty.
Starobylé památky, cizokrajná příroda a exotická kuchyně. Čínská lidová republika láká turisty z celého světa. Nejlidnatější stát planety je sice považován za bezpečnou destinaci, ovšem návštěvníci by se přesto měli mít na pozoru. I tady existují skrytá nebezpečí.
Jak vznikl a co znamená termín Maghreb, kterým označujeme některé země severní Afriky? Co patří ke kulturním pokladům zdejších národů a kdo vlastně jsou?
"Faraonova pomsta" není zákeřnou nemocí postihující návštěvníky prastarých egyptských hrobů. Jde o velmi bolestivé průjmové onemocnění, jež trápí mnoho turistů. Tyto zažívací obtíže dokážou člověka na několik dní vyřadit z běžného provozu, a přitom se jim lze vyhnout vhodnou prevencí.
Jsou plné vůní, barev a nebezpečí. Jak absolvovat návštěvu orientálního tržiště tak, aby vaše vzpomínky i po mnoha letech byly příjemné a neměly hořkou příchuť plesnivého koření či zkaženého jídla, to prozradí následující řádky.
Ráno pozorujete romantický východ slunce nad impozantními pyramidami, odpoledne objevujete krásy podmořského světa a večer si krátíte volnou chvíli pokuřováním vodní dýmky a pozorováním svůdných orientálních tanečnic. Seznamte se s Egyptem, arabskou zemí na severu Afriky, která nabízí svou vřelou náruč turistům z celého světa.
Patříte-li k cestovatelům, kteří rádi poznávají cizí kulturu na vlastní kůži, pak možná toužíte okusit vodní dýmku. Poradíme, jak to udělat s maximálním požitkem a navíc bezpečně.
Vietnam, Thajsko, Kambodža a další asijské státy lákají turisty z celého světa. Na takovou cestu je však potřeba řádná příprava. Nikdy totiž nevíte, co vás při putování Asií může potkat.
Přeplněné chorvatské pláže jsou už dávno passé. Čeští turisté přicházejí na chuť vůni exotiky a orientu. Stále více cestovatelů totiž navštěvuje destinace, jako je Karibik, Thajsko či Srí Lanka. Exotická dovolená je oblíbená především v zimním období, protože je v cílových oblastech vlídné počasí.
Vietnamská kuchyně je neodmyslitelně spjata s vůní cizokrajných bylinek a koření. Cestovatelé putující do asijské oblasti tak zažívají opravdovou gurmánskou nirvánu. Královnu orientální gastronomie si však můžete připravit i ve své vlastní kuchyni. Přinášíme vám totiž recept na exotickou polévku Pho Bo.
Pohraniční oblastí mezi Thajskem, Barmou a Laosem se již neline omamná vůně opiového kouře. Bývalá bašta drogové mafie je v současnosti rájem turistů z celého světa. Maková políčka vystřídaly hotelové komplexy nabízející své služby za směšně nízké ceny. Není tedy divu, že se zlatý trojúhelník stal Mekkou moderních cestovatelů.
Mnoho sladkovodních toků skrývá nebezpečí parazitární infekce. Nakazit se ale můžete i při vodních radovánkách v chlorovaných bazénech hotelových resortů. Dezinfekce vody totiž nezaručuje stoprocentní ochranu proti nebezpečným mikroorganismům.
Po dlouhém trmácení se konečně dostáváte do hotelového pokoje. Klimatizace chladí, světla svítí, na první pohled vypadá vše čistě a uklizeně. Opak však může být pravdou. Hotelový pokoj totiž skrývá nebezpečí, která nejsou vždy patrná.